آخرین بروز رسانی قیمت ها 1401/05/24 دوشنبه
سبد خرید

 

در این مقاله قصد داریم بگوییم چرا داخل موتورِ ساعت از سنگ های قیمتی و جواهرات استفاده می شود؟

بدین منظور باید با انواع سنگ‌های قیمتی و جواهرات که در داخل ساعت گذاشته می‌شود، آشنا شویم تا در ادامه به بررسی دلایل این کار بپردازیم. با ما همراه باشید

انسان از دیرباز تا به امروز علاقه زیادی به جواهرات و سنگ‌های قیمتی از خود نشان داده است. زیبایی این جواهرات و یا سنگ‌های قیمتی به حدی است که هر بیننده‌ای را مسحور می‌کند. اما آیا به این دلیل در داخل موتور ساعت از جواهرات یا سنگ‌های قیمتی استفاده می‌شود؟ اما برای اینکه بدانیم چرا داخل موتورِ ساعت از سنگ های قیمتی و جواهرات استفاده می شود؟ باید به دنبال پاسخ دیگری به غیر از زیباتر شدن ساعت بگردیم. حتما همه شما شنیده‌اید و یا حتی دیده‌اید، ساعتی که داخل موتورش سنگ قیمتی یا جواهر باشد، بهتر کار می‌کند. اما واقعا علت چیست؟

چیزی که ما در مورد ساعت میبینیم این است که این وسیله کاربردی تنها زمان را به ما نشان می‌دهد و از نظر کاربردی ساعتی را می‌پسندیم که در اصطلاح عامیانه خواب نماند یا اینکه زمان را عقب ‌تر یا جلوتر از ساعت واقعی نشان ندهد. اما مکانیسم کار ساعت نیز به همین صورتی که گفتیم ساده است؟ جواب قطعا منفی است!

یک ساعت برای اینکه کار خود را به درستی انجام دهد، از تعداد زیادی اجزای ریز و درشت کمک می‌گیرد. تعداد این قطعات در یک ساعت 211 عدد است. یکی از مهم‌ ترین این قطعات که باید به کار خود همیشه ادامه دهد، یک چرخ کوچک است. یک فنر باریک در کنار این چرخ کوچک قرار دارد که با تنظیم کردن این فنر ساعت شروع به حرکت می‌کند و اصطلاحا ساعت کوک می‌شود. در واقع با کوک شدن فنر، مقداری انرژی در آن ذخیره شود و ساعت با استفاده از این انرژی شروع به کار می‌کند. در کنار این چرخ کوچک، سه چرخ دیگر که مسئول حرکت عقربه‌های ثانیه شمار، دقیقه شمار و ساعت شمار هستند نیز وجود دارند. محور حرکت هر کدام از این چرخ‌ها به یک نقطه متکی است که به آن نقطه اتکا می‌گویند. وقتی چرخ‌ها در حال حرکت هستند و می‌چرخند، اصطکاکی بین چرخ‌ها و نقاط اتکا به وجود می‌آید. این مسئله به مرور زمان باعث از کار افتادن ساعت می‌شود. در واقع این اصطکاک به مرور زمان باعث ایجاد فرسودگی شده و باعث شده تا ساعت دیگر نتواند کار خود را به درستی انجام دهد و وقت را درست نشان دهد. به همین دلیل برای جلوگیری از این اتفاق، در داخل موتور ساعت در نقاط اتکا قطعات بسیار کوچکی که سخت و صاف باشند، قرار می‌دهند تا اصطکاک کمتر شود. از انواع این قطعات می‌توان به سنگ قیمتی و جواهر اشاره کرد.  در این میان از بین انواع جواهرات بیشتر از یاقوت و الماس استفاده می‌کنند. اما به دلیل مقرون به صرف بودن یاقوت به نسبت الماس بیشتر از یاقوت استفاده می‌شود.

چیزی که ما در مورد ساعت میبینیم این است که این وسیله کاربردی تنها زمان را به ما نشان می‌دهد و از نظر کاربردی ساعتی را می‌پسندیم که در اصطلاح عامیانه خواب نماند یا اینکه زمان را عقب‌ تر یا جلوتر از ساعت واقعی نشان ندهد. اما مکانیسم کار ساعت نیز به همین صورتی که گفتیم ساده است؟ جواب قطعا منفی است!

یک ساعت برای اینکه کار خود را به درستی انجام دهد، از تعداد زیادی اجزای ریز و درشت کمک می‌گیرد. تعداد این قطعات در یک ساعت 211 عدد است. یکی از مهم‌ترین این قطعات که باید به کار خود همیشه ادامه دهد، یک چرخ کوچک است. یک فنر باریک در کنار این چرخ کوچک قرار دارد که با تنظیم کردن این فنر ساعت شروع به حرکت می‌کند و اصطلاحا ساعت کوک می‌شود. در واقع با کوک شدن فنر، مقداری انرژی در آن ذخیره شود و ساعت با استفاده از این انرژی شروع به کار می‌کند. در کنار این چرخ کوچک، سه چرخ دیگر که مسئول حرکت عقربه‌های ثانیه شمار، دقیقه شمار و ساعت شمار هستند نیز وجود دارند. محور حرکت هر کدام از این چرخ‌ها به یک نقطه متکی است که به آن نقطه اتکا می‌گویند. وقتی چرخ‌ها در حال حرکت هستند و می‌چرخند، اصطکاکی بین چرخ‌ها و نقاط اتکا به وجود می‌آید. این مسئله به مرور زمان باعث از کار افتادن ساعت می‌شود. در واقع این اصطکاک به مرور زمان باعث ایجاد فرسودگی شده و باعث شده تا ساعت دیگر نتواند کار خود را به درستی انجام دهد و وقت را درست نشان دهد. به همین دلیل برای جلوگیری از این اتفاق، در داخل موتور ساعت در نقاط اتکا قطعات بسیار کوچکی که سخت و صاف باشند، قرار می‌دهند تا اصطکاک کمتر شود. از انواع این قطعات می‌توان به سنگ قیمتی و جواهر اشاره کرد.  در این میان از بین انواع جواهرات بیشتر از یاقوت و الماس استفاده می‌کنند. اما به دلیل مقرون به صرف بودن یاقوت به نسبت الماس بیشتر از یاقوت استفاده می‌شود.

 

سنگ های قیمتی داخل ساعت

شکل 1- آیا می‌دانید چرا داخل موتورِ ساعت از سنگ های قیمتی و جواهرات استفاده می شود؟

 

 

حتما بخوانید : معرفی گرانقیمت ترین ساعت‌های مچی جهان

 

چرا داخل موتورِ ساعت از سنگ های قیمتی و جواهرات مانند یاقوت استفاده می شود؟

از آنجایی که یاقوت دارای سختی کمتری نسبت به الماس می‌باشد، وقتی داخل موتور ساعت یاقوت قرار می‌دهند، باعث اصطکاک کمتر بین نقاط اتکا و چرخ‌ها شده و در نتیجه باعث دیرتر از کار افتادن ساعت می‌شود. در ساعت‌های اتوماتیک بهتر است از تعداد سنگ‌های قیمتی بیشتر استفاده می‌شود. بر این اساس تعداد سنگ بیشتری برای این نوع سنگ‌ها لازم داریم. البته به طور کلی وجود جواهرات و سنگ‌های قیمتی در داخل موتور ساعت به معنای کیفیت ساعت نیست بلکه به عوامل متعدد دیگری نیز بستگی دارد. در واقع بیشتر ساعت سازان به منظور کاهش اصطکاک و ساییدگی در داخل موتورهای ساعت از این نوع سنگ‌ها و جواهرات استفاده می‌کنند. استفاده از این نوع سنگ‌ها و جواهرات رفته رفته در ساعت‌ها افزایش یافته و اتفاقا باعث نتیجه خوبی نیز شده است. این موضوع از طریق سال‌ها خطا و آزمایش از طریق دو عدد ساعت که در یکی از انواع سنگ‌ها و جواهرات استفاده شده بود و در دیگری خبری از هیچ گونه سنگ‌ها و جواهرات نبود، مشخص شد. امیدواریم با خواندن این مقاله با علت اینکه چرا داخل موتورِ ساعت از سنگ های قیمتی و جواهرات استفاده می شود؟ آشنا شده باشید.

 

شکل 2- آیا می‌دانید چرا داخل موتورِ ساعت از سنگ های قیمتی و جواهرات استفاده می شود؟

مطالب مرتبط