آیا انواع مدل قفل‌های ساعت مچی را می‌شناسید؟

ساعت مچی این کوچولوی محبوب امروزه جای خاصی در میان دوستداران مد و فشن برای خود پیدا کرده است. در گذشته به ساعت مچی مانند امروز نگاه نمی‌شده، بلکه به ساعت تنها به عنوان یک وسیله کاربردی که زمان را نشان می‌دهد، توجه می‌شده است. اما امروزه ساعت یکی از ارکان مد و فشن محسوب می‌شود. اگر شما هم جزء طرفداران ساعت هستید و باید هر روزتان را با بستن ساعت مچی بر روی دستتان آغاز کنید، بد نیست راجع به انواع مدل قفل‌های ساعت مچی اطلاعات کسب کنید.

ما در اینجا یک تقسیم بندی کلی برای انواع مدل قفل‌های ساعت مچی برای شما عزیزان تدارک دیده‌ایم. از انواع مدل قفل‌های ساعت مچی می‌توان مدل‌های زیر را نام برد:

 

قفل کمربندی یا قفل سگکی (Buckles):

بیشترین مدل قفلی که در میان انواع ساعت مچی دیده می‌شود، قفل سگکی یا کمربندی است. قفل سگکی برای انواع بند ساعت با جنس‌های مختلف مانند چرمی، پلاستیکی و پارچه‌ای استفاده می‌شود. این قفل که علاوه بر ساعت مچی، در کمربند و زیورآلات نیز استفاده می‌شود، دوام بالایی دارد و ساختار خود را به خوبی تا مدت‌ها حفظ می‌کند اما ممکن است پس از مدتی دچار تغییر رنگ شود. از نظر ظاهری نیز دارای چند سوراخ‌‌های متعددی و یک پین برای تعیین اندازه ساعت مناسب با مچ دست شما می‌باشد. ویژگی اصلی این قفل، اسپرت کردن ساعت است. برای همین این مدل بیشتر هنگامی که قصد داشتن تیپی غیر رسمی و دوستانه را دارید، مناسب است.

قفل کمربندی یا قفل سگکی (Buckles)

شکل 1- قفل کمربندی یا قفل سگکی (Buckles)

 

 

حتما بخوانید : شیک پوش ها ، خرید ساعت مچی را جدی بگیرید ! 

 

 

قفل انسباطی:

این قفل که دارای یک قلاب کوچک است به راحتی بیش از سه برابر اندازه خود باز شده و به راحتی نیز بسته می‌شود. این مدل قفل در خیلی از ساعت‌های مچی از جمله ساعت‌های مچی استیل استفاده می‌شود. اما مشکلی که خیلی از افراد با این نوع قفل دارند، باز شدن آن‌هاست. البته این موضوع در برخی از برندهای ساعت مچی اتفاق می‌افتد نه در همه آن‌ها.

قفل انسباطی

شکل 2- قفل انسباطی

 

 

 قفل دکمه‌ای یا دو طرف دکمه دار:

این نوع قفل شباهت زیادی به قفل انبساطی دارد. در واقع در یک قسمت از آن دکمه‌ای برای باز و بسته شدن یا چفت شدن آن تعبیه شده است. این مدل قفل بر خلاف قفل انبساطی امکان باز شدن ندارد. در واقع احتمال باز شدن قفل ساعت به علت وجود همین دکمه‌ها بسیار کم است.

 قفل دکمه‌ای یا دو طرف دکمه دار

شکل 3-  قفل دکمه‌ای یا دو طرف دکمه دار

 


قفل دکمه‌ای – انبساطی:

این مدل قفل ترکیب دو مدل قفل بالا می‌باشد. به عبارتی دیگر ساعت برای باز و بسته شدن علاوه بر داشتن قلاب به منظور خوب چفت شدن دارای قفل دو طرفه نیز می‌باشد. 

 قفل دکمه‌ای – انبساطی ساعت مچی

شکل 4 - قفل دکمه‌ای – انبساطی ساعت مچی

 

 

حتما بخوانید : چگونه یک ساعت تقلبی را از اصلی تشخیص دهیم ؟

 

 

 قفل مخفی یا قفل کششی:

این نوع قفل که بسیاری از  برندهای لوکس دنیا از آن برای طراحی قفل ساعت‌های مچی خود استفاده می‌کنند، باعث می‌شوند در نگاه اول به ظاهر ساعت شما متوجه هیچ گونه قفلی در آن نشوید. این قفل به صورت دو طرف کششی تولید شده و بر روی هم قرار می‌گیرند. نام دیگر این مدل قفل که به عنوان امن ترین قفل ساعت شناخته می‌شود، پنهان – انبساطی یا پروانه‌ای نیز می‌باشد. 

قفل مخفی یا قفل کششی

شکل 5 - قفل مخفی یا قفل کششی

 

 


 قفل تاشو:

این نوع قفل بیشتر در ساعت‌های مچی زنانه و زیورآلات استفاده می‌شود. به این صورت که با فشار دادن قفل به سمت بالا و آزاد کردن اهرم آن، این قفل باز می‌شود. این قفل از نوع ساد‌ه‌ترین قفل‌ها می‌باشد.

قفل تاشو
شکل 6 -  قفل تاشو

 

 

 

شناختن انواع مدل قفل‌های ساعت مچی چه فایده‌ای دارد؟

شناختن انواع مدل قفل‌های ساعت مچی از آن جهت اهمیت دارد که به شما در انتخاب بهتر کمک خواهد کرد. برای مثال اگر ساعتی می‌خواهید که همیشه و همه جا همراه خود داشته باشید، بنابراین بهتر است قفل آن از نوع انبساطی یا دکمه‌ای باشد یا اگر قصد خرید ساعت گران و لوکسی دارید، قفل پروانه‌ای را که هنگام باز کردن آن گویی پروانه‌ای بال‌هایش را باز می‌کند و هنگام بستن آن نیز گویی پروانه بال‌های خود را می‌بندد، انتخاب کنید. همچنین در صورتی که نیاز به انداختن روزانه ساعت ندارید، ساعت مچی با قفل ساده تاشو یا سگکی می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. همچنین قفل ساعت تاثیر زیادی به علاقه شما برای انداختن مجدد ساعت دارد. برای مثال فردی را تصور کنید که نیاز به ساعت مچی دارد که همیشه در محل کار همراهش باشد و هر روز باید هنگام خواندن نماز آن را از روی دستش باز کند تا وضو بگیرد اگر این ساعت از نوع تاشو یا پروانه‌ای یا حتی سگکی باشد، کار او سخت خواهد شد. اما اگر ساعت مچی با قفل انبساطی داشته باشد، این کار برای او دردسر زیادی نخواهد شد. پس در انتخاب قفل مناسب دقت کنید.

امیدواریم با خواندن این مقاله به طور کامل با انواع مدل قفل‌های ساعت مچی آشنا شده باشید.

مطالب مرتبط