آخرین بروز رسانی قیمت ها 1401/05/24 دوشنبه
سبد خرید

 

برای اندازه گیری زمان وسیله ای به نام ساعت استفاده می کنند. معمولا برخی از ساعت ها دارای کرنوگراف می باشند که بسیاری از افراد نمی دانند کرنوگراف چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد. بسیاری از ساعت فروشی ها نیز هنگام خرید ساعت اطلاع می دهند که این ساعت دارای کرنوگراف است یا خیر و درباره آن توضیحاتی را می دهند. ما می خواهیم در این مطلب شما را با کرنوگراف آشنا کنیم و راهنمای استفاده از آن را برای شما توضیح دهیم. با ما همراه باشید و این مطالب مفید را مطالعه نمایید.

تعریف کرنوگراف

کرنوگراف در لغت به معنی اندازه گیری می باشد. به زبان ساده تر می توان گفت ابزاری است که زمان را مشخص می کند. این ابزار بیشتر در ساعت های دیجیتال وجود دارد و به آن تایمر گفته می شود. امروزه نیز ساعت های کرنوگراف به دلیل اینکه عقربه های زیادی دارند از زیبایی زیادی برخوردارند و از پر طرفدار ترین ساعت ها می باشند. معمولا ساعت های کرنوگراف دار دارای سه عقربه می باشند و با دکمه ای که دارند می توان کنترل کرد.

 

 ساعت کرنوگراف

 

تاریخچه ساعت کرنوگراف

کرنوگراف یک کلمه یونانی است که به عنوان اندازه گیری زمان مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارت دیگر می توان گفت که کرنوگراف یک کلمه جدید است که قبلا به آن تایمر گفته می شد. برای نخستین بار فردی به نام لوئیس موینت در سال 1815 این وسیله را ابداع کرد که بیشتر برای تجهیزات نجومی استفاده می شد. در سال 1821 نیکولاس متیو ریوزک نخستین کرنوگراف تجاری را اختراع کرد. نیکولاس متیو ریوزک این وسیله را برای لویی هجدهم ساخت تا او در هنگام اسب دوانی زمان دقیق مسابقات را بداند. در قرن بیستم نیز یک ساعت ساز معروف به نام هویر کرنوگراف هایی را ساخت که مجهز به تاچیمتر بودند. تاچیمتر نیز مقیاسی می باشد که برای محاسبه سرعت بر اساس زمان استفاده می شود. بعد از مدتی ساعت ساز های دیگر روی این مسئله کار کردند و توانستند زمان سنج اتوماتیک را تولید نمایند. معمولا به کرنوگراف های اتوماتیک کرنوماتیک نیز می گویند.

 

حتما بخوانید : مروری بر ساعت پراسپکس اتوماتیک سیکو (Seiko Prospex Automatic SRP637)

 

کاربرد ساعت های کرنوگراف

ساعت های کرنوگراف در بیشتر حرفه ها و فعالیت ها مانند اسب دوانی، اتومبیل رانی، غواصی، ماموریت های نظامی، ماموریت های هوایی، کارکنان کشتی ها و دریا نوردان مورد استفاده قرار می گیرند.

طرز استفاده از ساعت های کرنوگراف

در این مطلب می خواهیم نحوه استفاده از این وسیله را به صورت تصویری و با توضیحات کامل برای شما بیان کنیم. اما باید به این نکته توجه نمایید که این ساعت ها با توجه به نوع موتور هایی که دارند عملکرد شان نیز با هم متفاوت است. اما یکی از متداول ترین این سیستم ها با موتوری که می خواهیم برای شما بیان کنیم می باشند.

برای اینکه کرنوگراف به حرکت درآید باید در ابتدا دکمه A را فشار دهید و اگر می خواهید دوباره متوقف شود دوباره دکمه A  را بفشارید. همان طور که در عکس پایین مشخص شده است نمایش دهنده ثانیه کمتر از 10/1 ثانیه را نشان می دهد و نمایش دهنده 60 ثانیه نیز ثانیه های گذشته را نشان می دهد. همچنین نمایش دهنده 30 دقیقه نیز دقیقه های گذشته را نشان می دهد. بعد از ثبت زمان می توانید برای صفر کردن آن، دکمه B را بفشارید.

 

 

 طرز استفاده از کرنوگراف

 

نکات مهم برای خرید ساعت کرنوگراف

در هنگام خرید کرنوگراف باید برخی از نکات را رعایت کنید تا از انتخاب آن پشیمان نشوید. همچنین یکی از مهم ترین نکته در خرید چنین ساعت هایی این است که باید از فروشگاه های معتبر خریداری نمایید. امروزه نیز با پیشرفت تکنولوژی می توانید کرنوگراف مورد نظرتان را از طریق اینترنت و به صورت آنلاین خریداری کنید.

 

 کرنوگراف

 

 1. - بهتر است کرنوگرافی را خریداری کنید که ساده است و به راحتی بتوانید با آن کار کنید.
 2. - باید اندازه مچ دست شما باشد تا در هنگام استفاده از در دست بود آن خسته نشوید.
 3. - بهتر است ضد آب و ضد ضربه باشد.
 4. - ساعتی را انتخاب نمایید که بتوانید در شب به راحتی صفحه آن را بخوانید.
 5. - برای اینکه به راحتی بتوانید از آن استفاده نمایید بهتر است ساعتی که سه دکمه دارد را انتخاب کنید.
 6. - برای اینکه ساعتی ذخیره انرژی زیادی داشته باشد بهتر است ساعت مکانیکی باشد.
 7. - برخی از کرنوگراف ها با یک اشاره کوچک تغییر می کنند به همین دلیل خرید چنین کرنوگرافی را توصیه نمی کنیم.
 8. - بهتر است ساعتی که دقت بالایی دارد را خریداری کنید.
 9. - در انتخاب ساعت بهتر است ساعتی که تاچیمتر دارد را خریداری نمایید.
 10. - ساعتی که ذخیره باتری بالایی دارد از کیفیت بالایی برخوردار است.
 11. - در هنگام خرید نباید ساعتی که ظاهر کرنوگراف دارد را خریداری کنید زیرا ممکن است عملکرد خوبی

 

 

حتما بخوانید : در هنگام خرید ساعت زنانه باید به چه نکاتی دقت کرد؟

 

دلایلی برای خرید ساعت کرنوگراف

بسیاری از افراد برای خرید این نوع ساعت ها دلایل مختلفی دارند که به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

 •  - عملکرد بیشتری دارند.

این ساعت ها عملکرد پیچیده ای دارند و می توان با آن ها ضربان قلب، سرعت و ... را اندازه گیری کرد.

 •  - ظاهر زیبایی دارند.

کرنوگراف ها با اینکه ساده هستند اما بسیار زیبا و جذاب می باشند. این زیبایی به دلیل این است که دکمه های مختلفی روی بدنه آن می باشد و همچنین دارای عقربه های زیادی نیز می باشد که با دیدن این نوع ساعت ها حیرت زده خواهید شد.

 •  - نمادین و تاریخی می باشند.

به علت اینکه کرنوگراف ها کاربرد های زیادی دارند جز شاهکار های تاریخی می باشند.

 •  - دو ساعت در یک بدنه می باشند.

این نوع ساعت ها هم به عنوان زمان سنج و هم به عنوان ساعت مورد استفاده قرار می گیرند به همین دلیل باید گفت که دو عملکرد دارند.

 •  - این ساعت ها تجربه عالی و کاملی می باشد.

معمولا کرنوگراف ها به دلیل اینکه کاربرد های فراوانی دارند می توانید از کار کردن با آن ها لذت ببرید و تجربه خوبی را بدست آورید. به عنوان مثال می توان گفت که علاوه بر اینکه این ساعت ها لوکس می باشند یک سرگرمی فوق العاده نیز به شمار می روند و شما می توانید با چسباندن گوشتان به ساعت به ریتم بدون اشتباه آن گوش دهید و لذت ببرید.


مطلب مرتبط :

چگونه ساعت اصلی و تقلبی رو تشخیص دهیم ؟ 

 

 

مطالب مرتبط