آخرین بروز رسانی قیمت ها 1401/07/06 چهارشنبه
سبد خرید

مشخصات ظاهری و فنی ساعت مچی، دو بعد مجزا از یکدیگر هستند که باید هنگام خرید ساعت به آن‌ها توجه کنید. مشخصات ظاهری ساعت مچی شامل: سبک طراحی ظاهر ساعت، سبک طراحی صفحه، نوع بند و نوع قفل آن می‌باشند. مشخصات فنی ساعت نیز شامل: نوع کاربرد ساعت، نوع موتور، جنس شیشه و امکانات آن می‌باشند.

برای اینکه بدانید هنگام خرید ساعت مچی باید به کدام مشخصات ظاهری آن توجه کنید و یک ساعت ایده‌آل چه ویژگی‌های ظاهری دارد؟ بهتر است ادامه این راهنمای خرید ساعت را از دست ندهید؛ منتهی برای آشنایی با مهم‌ترین مشخصات فنی ساعت مچی و اینکه بهترین ساعت‌ها چه ویژگی‌های فنی و امکاناتی دارند نیز، به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله "راهنمای خرید ساعت از نظر مشخصات فنی" که لینک آن را در زیر قرار داده‌ایم مطالعه کنید.

 

 

 

سبک طراحی ظاهر ساعت

 

اولین مسئله‌ای که قرار است در راهنمای خرید ساعت زنانه و مردانه به آن اشاره کنیم سبک طراحی ظاهری ساعت مچی است. درواقع زمانی که تصمیم می‌گیرید یک ساعت مچی بخرید، اول از همه باید به سراغ این مسئله بروید که به چه سبکی از ساعت علاقه‌مند هستید؟. در کل ساعت‌های مچی در سه سبک طراحی و تولید می‌شوند، به گونه‌ای که یا به شکل کلاسیک طراحی می‌شوند یا اسپرت و یا فشن.

جدا از اینکه مهم‌ترین مسئله در انتخاب سبک طراحی ساعت مچی، علاقه‌مندی شماست، باید به نوع استایل خود و مکانی که قرار است از ساعت مچی خود استفاده کنید نیز توجه داشته باشید؛ چراکه هر ساعتی متناسب با سبک طراحی که دارد جهت ست کردن با یک استایل مشخص و استفاده در مکان و محیطی خاص انتخاب می‌شود.

در ادامه ضمن معرفی هر کدام از سبک‌های طراحی ساعت که به آن‌ها اشاره کردیم، به شما خواهیم گفت که هر ساعتی با طراحی که دارد برای ست کردن با چه استایلی و استفاده در چه مکان و محیطی مناسب است.

 

کلاسیک

 

ساعت کلاسیک

اولین سبک از طراحی ساعت مچی که قرار است در این راهنمای خرید ساعت به آن اشاره کنیم، سبک کلاسیک است. ساعت‌هایی که با سبک کلاسیک طراحی می‌شوند، معمولا ساعت‌هایی با ظاهری ساده و در عین حال شیک هستند که مخصوص استایل‌های رسمی مانند کت و شلوار هستند؛ از این‌رو ساعت‌های کلاسیک بیشتر در میهمانی‌های رسمی و محیط کار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اگر شما دوست دارید ساعتی داشته باشید که هیچ زرق و برقی نداشته باشد، از صفحه خلوت و ساده‌ای برخوردار باشد و قرار است بیشتر از آن در محل کار و میهمانی‌های کاری با استایلی رسمی استفاده کنید، بهترین گزینه برای شما خرید ساعت مچی کلاسیک است.

 

اسپرت

 

ساعت اسپرت

یکی دیگر از سبک‌های طراحی ساعت مچی، اسپرت است که طرفداران خیلی بیشتری نسبت به ساعت‌های کلاسیک دارد؛ چراکه به دلیل برخوردار بودن از صفحه‌ای شلوغ و ظاهری جذاب، هم توجه نوجوانان را به خود جلب می‌کند و هم جوانان و میانسال؛ از طرفی امکان اینکه این ساعت را با هر استایلی استفاده کرد به ویژه استایل‌های راحتی مانند یک تیشرت و شلوار جین وجود دارد.

بنابراین اگر از سادگی زیاد ساعت‌های کلاسیک خوشتان نمی‌آید و دوست دارید ساعتی با صفحه شلوغ داشته باشید و قرار است بیشتر از آن در میهمانی‌ها و دورهمی‌های غیر رسمی با استایلی راحت و اسپرت استفاده کنید، خرید ساعت مچی اسپرت بهترین گزینه برای شماست.

 

فشن

 

ساعت فشن

در این بخش از راهنمای خرید ساعت مچی زنانه و مردانه می‌رسیم به ساعت‌هایی با سبک طراحی فشن که طرفداران زیادی در بین خانم‌ها دارند. معمولا ساعت‌هایی با این سبک طراحی مانند ساعت‌های اسپرت از صفحه شلوغی برخوردارند؛ منتهی تفاوت آن‌ها با ساعت‌های اسپرت این است که زرق و برق بیشتری دارند، به گونه‌ای که در مدل‌های ارزان قیمت آن‌ها شاهد استفاده از طرح‌ها و نقش‌های بسیار زیبا در پس‌زمینه صفحه ساعت و همراه شدن بند آن‌ها با دستبندهای زیبا و در مدل‌های گران قیمت آن‌ها شاهد استفاده از سنگ‌های قیمتی در صفحه ساعت هستیم.

اگر در خرید ساعت مچی به دنبال زرق و برق زیادی هستید و دوست دارید پس زمینه صفحه ساعتی که خریداری می‌کنید با طرح‌ها و نقش و نگارهای خاصی همراه باشد؛ یا از سنگ‌های قیمتی در طراحی ساعت مچی استفاده شده باشد، خرید ساعت مچی فشن پیشنهاد خوبی برای شماست؛ البته باید به این نکته توجه کنید که ساعت‌های فشن بیشتر با تیپ و استایل فشن ست می‌شوند؛ یعنی برای خرید این مدل ساعت نیز مانند سایر سبک‌های ساعت باید به تیپ و استایل خود توجه کنید و برای اینکه بهتر بتوانید ساعتی با این سبک طراحی را با تیپ خود ست کنید، باید تیپی با استایل فشن داشته باشید.

 

 

سبک طراحی صفحه ساعت

 

دومین ویژگی ظاهری که باید هنگام خرید ساعت مچی به آن توجه کنید، سبک طراحی صفحه ساعت است. جدا از اینکه ساعت‌های مچی به طور کلی یا به صورت کلاسیک طراحی می‌شوند یا اسپرت و فشن، طراحی صفحه آن‌ها با یکدیگر متفاوت است؛ به گونه‌ای که طراحی صفحه برخی از ساعت‌ها اسکلتون است و طراحی برخی دیگر از صفحه ساعت‌های مچی صدفی، مینیمال و قلب باز است. هر یک از این مدل‌های صفحه ساعت متناسب با سبک طراحی که هر ساعتی دارد از کلاسیک گرفته تا اسپرت و فشن در آن‌ها استفاده می‌شوند.

در ادامه راهنمای خرید ساعت مچی مردانه و زنانه شما را با انواع سبک‌های طراحی صفحه ساعت که به آن‌ها اشاره کردیم آشنا خواهیم کرد و به شما خواهیم گفت که هر کدام از این مدل‌ها به چه شکلی هستند.

 

اسکلتون

 

ساعت اسکلتون

می‌توان گفت یکی از ساعت‌های مچی پرطرفدار بین آقایان که هر کسی جذب آن می‌شود، ساعت‌هایی با صفحه اسکلتون هستند. به لطف ساعت‌های اسکلتون می‌توانید دنیای پیچیده‌ای که در پشت ساعت مچی وجود دارد را ببینید؛ چراکه صفحه اسکلتون، به نوعی است که می‌توانید در پس زمینه ساعت خود موتور آن را که در حال کار کردن است به صورت کامل مشاهده کنید. این مدل طراحی صفحه ساعت که واقعا خلاقانه و شگفت‌انگیز است علاوه‌بر اینکه موجب طراحی شلوغ و پیچیدگی زیاد صفحه ساعت شده، توانسته است افراد زیادی که به ساعت‌هایی با صفحه شلوغ علاقه‌مند هستند را به خود جذب کند.

از صفحه اسکلتون بیشتر در طراحی ساعت‌های اسپرت و فشن استفاده می‌شود؛ از این‌رو اگر به ساعت‌های اسپرت و فشن علاقه دارید و دوست دارید ساعتی با صفحه خیلی شلوغ داشته باشید تا توجه همه به آن جلب شود، به شما پیشنهاد می‌کنیم به سراغ خرید ساعت‌های اسکلتون بروید.

 

صدفی

 

ساعت صدفی

مطمئنا یکی از متدهایی که در قیمت ساعت مچی تاثیر بسیاری دارد، مدل طراحی صفحه آن است. معمولا ساعت‌های گران قیمت و لاکچری دارای صفحه‌ای با طراحی صدفی هستند که تصمیم داریم در این راهنمای خرید ساعت مچی دخترانه و پسرانه به آن اشاره کنیم. صفحه صدفی ساعت، از پوشش خارجی مروارید ساخته می‌شود و در برخی از ساعت‌های مچی با سبک فشن با سنگ‌های قیمتی و مروارید همراه می‌شود، به همین دلیل ساعت‌هایی با این مدل صفحه از قیمت خیلی بالایی برخوردارند که معمولا می‌توان آن‌ها را در دست سلبریتی‌ها دید.

اگر برای خرید ساعت بودجه زیادی دارید و به سبک طراحی ساعت‌های فشن علاقه‌مند هستید، می‌توانید به سراغ ساعت‌هایی با صفحه صدفی بروید.

 

 

مینیمال

 

ساعت مینیمال

صفحه مینیمال ساده‌ترین نوع صفحه ساعت مچی به حساب می‌آید که اوج زیبایی را در سادگی خود دارد. معمولا از صفحه مینیمال در ساعت‌هایی با سبک طراحی کلاسیک استفاده می‌شود. اگر به ساعت‌هایی با صفحه بسیار خلوت و ساده علاقه‌مند هستید و دوست ندارید ساعت مچی که خریداری می‌کنید شلوغ و پر زرق و برق باشد باید به سراغ خرید ساعت مچی با صفحه مینیمال بروید. فراموش نکنید که ساعت‌هایی که صفحه مینیمال دارند هیچگاه از مد نمی‌افتند، چراکه سبک طراحی ساده در ساعت‌های مچی هیچ وقت قدیمی نمی‌شود.

 

قلب باز

 

ساعت قلب باز

در آخرین سبک از طراحی صفحه ساعت در راهنمای خرید ساعت مچی اصل می‌رسیم به مدل قلب باز. می‌توان گفت که سبک طراحی صفحه قلب باز مانند صفحه اسکلتون است که می‌توانید موتور ساعت را در پس‌زمینه ببینید؛ اما با این تفاوت که در صفحه قلب باز برخلاف صفحه اسکلتون که می‌توانستید موتور ساعت را به صورت کامل ببینید، تنها از طریق حفره‌ای که بر روی صفحه ساعت وجود دارد می‌توانید قسمت کوچکی از موتور ساعت را ببینید.

اگر از شلوغی بیش از اندازه صفحه اسکلتون خوشتان نمی‌آید و به نظرتان صفحه مینیمالی نیز خیلی ساده و یکنواخت است، بهترین گزینه برای شما خرید ساعتی با صفحه قلب باز است که طراحی آن چیزی بین صفحه اسکلتون و مینیمال است.

 

نوع بند ساعت

 

تا به اینجای راهنمای خرید ساعت به طراحی کلی ساعت‌های مچی (کلاسیک، اسپرت و فشن) و همچنین طراحی صفحه ساعت‌ها (اسکلتون، صدفی، مینیمالی و قلب باز) اشاره کردیم. اگر تا به اینجا موفق شدید سبک طراحی کلی ساعتی که دوست دارید و سبک طراحی صفحه آن را انتخاب کنید، حالا نوبت به انتخاب نوع بند ساعت است. ساعت مچی‌ها یا دارای بند چرمی هستند یا فلزی، استیل، سرامیکی، لاستیکی (رابر) و پارچه‌ای؛ هر کدام از این بندها متناسب با سبک طراحی ساعت‌ مورد استفاده قرار می‌گیرند، دارای دوام و مقاومت متفاوتی هستند و ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند که در ادامه این مطلب به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 

بند چرمی

 

بند چرمی

یکی از پرطرفدارترین بندهای ساعت، بند چرمی است که معمولا در ساعت‌هایی با سبک کلاسیک مورد استفاده قرار می‌گیرد و اکثر افراد به آن علاقه دارند. یکی از ویژگی‌های مثبتی که بند چرمی دارد این است که از دوام و مقاومت بالایی برخوردار است و خیلی زود خراب نمی‌شود.

اگر قرار است یک ساعت کلاسیک خریداری کنید، که از آن با استایل رسمی و در محیط کار استفاده کنید، بهتر است بدانید که اکثر ساعت‌هایی که در سبک کلاسیک خواهید دید دارای بند چرمی هستند.

 

بند فلزی

 

بند فلزی

دومین نوع از بند ساعت مچی که قرار است در راهنمای خرید ساعت به آن اشاره کنیم، بند فلزی است که معمولا در ساعت‌هایی که سبک فشن دارند به همراه نگین‌هایی زیبا مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ به همین دلیل اکثر خانم‌ها به ساعت‌هایی که بند فلزی دارند علاقه‌ دارند.

اگر شما هم به دنبال کمی زرق و برق در خرید ساعت مچی هستید و دوست دارید که ساعتی خریداری کنید تا از آن در میهمانی‌ها و مراسمات غیر رسمی مختلف استفاده کنید، بهترین گزینه برای شما خرید ساعتی با بند فلزی است.

 

بند استیل

 

بند استیل

یکی دیگر از محبوب‌ترین بندهای ساعت مچی، بند استیل است که مانند بند چرمی از مقاومت و دوام بالایی برخوردار می‌باشد و معمولا در طراحی و ساخت ساعت‌های کلاسیک مورد استفاده قرار می‌گیرد و به استایل شما ظاهر خیلی رسمی می‌دهد.

بنابراین اگر ظاهر رسمی دارید اما به خرید ساعت مچی کلاسیک با بند چرمی علاقه‌مند نیستید، می‌توانید به سراغ خرید ساعت کلاسیک با بند استیل که پرستیژ بالاتری دارد بروید.

 

بند سرامیکی

 

بند سرامیکی

بند سرامیکی یکی دیگر از بندهای پرطرفدار در بین دوست‌داران ساعت مچی‌ است که قرار است در این راهنمای خرید ساعت بیشتر با آن آشنا شوید. معمولا از بند سرامیکی در طراحی و تولید ساعت‌های اسپرت استفاده می‌شود. از مهم‌ترین ویژگی‌های بند سرامیکی می‌توان به ضد خش بودن آن، وزن سبکش و همچنین ضد حساسیت بودنش اشاره کرد.

اگر به ساعت‌های اسپرت علاقه‌ دارید و از طرفی دوست دارید که ساعت اسپرت شما بند سبک و ضد خشی داشته باشد، خرید ساعت اسپرت با بند سرامیکی گزینه خیلی خوبی برای شما خواهد بود.

 

بند لاستیکی یا رابر

 

بند لاستیکی

درواقع بند لاستیکی که به آن بند رابر هم می‌گویند، یکی دیگر از بندهایی است که در طراحی ساعت‌های اسپرت استفاده می‌شود. مهم‌ترین ویژگی که بند رابر دارد این است که قابل شستشو بوده و عرق را جذب نمی‌کند؛ از طرفی در رنگبندی‌های مختلفی موجود می‌باشد، به گونه‌ای که می‌توانید هر یک از رنگ‌‌های بند رابر را با لباس‌های ورزشی خود در رنگ‌های مختلف ست کنید؛ همه این ویژگی‌ها موجب شده است که ورزشکاران علاقه زیادی به خرید ساعت‌های اسپرت با بند لاستیکی داشته باشند.

اگر دوست دارید ساعت اسپرتی که خریداری می‌کنید دارای بندی باشد که رنگ‌بندی‌های مختلفی داشته باشد تا هر بار بتوانید یکی از رنگ‌های آن را با لباس‌های ورزشی خود ست کنید؛ علاوه‌بر این هر وقت که خواستید بتوانید آن را بشویید به شما خرید ساعت اسپرت با بند لاستیکی را پیشنهاد می‌کنیم.

 

بند پارچه‌ای

 

بند پارچه ای

و اما آخرین مدل از بند ساعت مچی که قرار است در راهنمای خرید ساعت به آن اشاره کنیم، بند پارچه‌ای است که دارای انواع مختلفی از پارچه‌ نازک گرفته تا برزنتی، ناتو، زولو و پرلون می‌باشد؛ البته تمامی این مدل‌های بند پارچه‌ای در ساعت‌هایی که سبک طراحی آن‌ها اسپرت و فشن است مورد استفاده قرار می‌گیرند که همگی از ضخامت، دوام و استحکام بالایی برخوردار هستند و مهم‌تر از همه اینکه در رنگبندی‌ها و طرح‌های متعددی موجود می‌باشند. معمولا ساعت‌هایی که بند پارچه‌ای دارند در بین کودکان و نوجوانان طرفداران زیادی دارند.

اگر علاقه‌ای به بند لاستیکی یا رابر ندارید اما دوست دارید بند ساعت شما از نظر رنگ و طرح، تنوع بالایی داشته باشد به شما پیشنهاد می‌کنیم که به سراغ خرید ساعت مچی با بند پارچه‌ای بروید.

 

نوع قفل ساعت

 

در آخرین بخش از راهنمای خرید ساعت به انواع قفل‌هایی که در ساعت مچی مورد استفاده قرار می‌گیرد اشاره خواهیم کرد که در حفظ امنیت ساعت از اهمیت بالایی برخوردارند.

قفل ساعت به طور کلی یا به شکل متصل و پیوسته است یا به شکل منفصل و غیر پیوسته است. قفل‌های پیوسته شامل: قفل پروانه‌ای دکمه‌دار و بدون دکمه، قفل دو تکه دکمه‌دار، قفل سه تکه دکمه‌دار، قفل سه تکه دکمه‌ای ضامن‌دار و قفل سه تکه بدون دکمه می‌باشند. قفل‌های غیر پیوسته نیز شامل: قفل سگکی ساده یا کمربندی، قفل کلیپسی و قفل جواهری می‌باشند؛ در ادامه شما را با تک تک این قفل‌ها و ویژگی‌های هر کدام آشنا خواهیم کرد.

 

 

قفل‌های متصل (پیوسته)

 

همانطور که از نام قفل‌های متصل پیداست، این نوع قفل‌ها به بند ساعت کاملا متصل هستند و امکان جداسازی آن‌ها از بند ساعت وجود ندارد؛ تنها کاری که انجام می‌دهند این است که اندازه بند ساعت را بزرگتر می‌کنند تا به خوبی دور مچ قرار بگیرد و بعد از آن قفل شود؛ در ادامه راهنمای خرید ساعت شما را با انواع قفل‌های متصل یا پیوسته آشنا خواهیم کرد.

 

قفل پروانه‌ای دکمه‌دار

 

قفل پروانه ای دکمه دار

اولین مدل از قفل‌های متصل یا پیوسته، قفل پروانه‌ای دکمه‌دار است که شما می‌توانید این مدل قفل ساعت را هم در ساعت‌های بند چرمی و هم در ساعت‌های بند استیل مشاهده کنید. مهم‌ترین ویژگی که قفل پروانه‌ای دکمه‌دار دارد محکم بودن آن است، از طرفی استفاده از آن هم راحت است.

 

قفل پروانه‌ای بدون دکمه

 

قفل پروانه ای بدون دکمه

برخلاف قفل پروانه‌ای دکمه‌دار، این مدل قفل ساعت هیچ دکمه‌ای ندارد و برای باز شدن باید از یک طرف کشیده شود؛ از این‌رو از امنیت خیلی بالایی برخوردار نیست و ممکن است هر آن باز شده و ساعت مچی از دستتان رها شود؛ به همین دلیل است که اکثر ساعت‌های بند استیل و بند چرمی که دارای قفل پروانه‌ای هستند به نوع دکمه‌دار آن مجهز شده‌اند تا امنیتشان حفظ شود و دیگر کمتر ساعتی پیدا می‌شود که به قفل پروانه‌ای بدون دکمه مجهز باشد.

 

قفل دو تکه دکمه‌دار

 

قفل دو تکه دکمه دار

یکی دیگر از انواع قفل‌های ساعت که قرار است در راهنمای خرید ساعت به آن اشاره کنیم، قفل دو تکه دکمه‌دار است که در اصل دارای سه تکه است اما چون یک تکه آن ثابت است به قفل دو تکه دکمه‌دار معروف شده است؛ این مدل قفل ساعت نیز هم در مدل‌های چرمی و هم مدل‌های استیل مورد استفاده قرار می‌گیرد و علاوه‌بر امنیت بالا، کارایی راحتی هم دارد.

 

قفل سه تکه دکمه‌دار

 

قفل سه تکه دکمه دار

قفل سه تکه دکمه‌دار بیشترین استفاده را در میان، قفل‌های پیوسته دارد و معمولا در ساعت‌هایی با بند استیل دیده می‌شود. دلیل محبوبیت قفل سه تکه دکمه‌دار قیمت مناسب در کنار امنیت بالای آن است؛ از طرفی به دلیل داشتن دکمه به راحتی باز شده و استفاده از آن نیز آسان است.

 

قفل سه تکه دکمه‌ای ضامن‌دار

 

قفل سه تکه دکمه ای ضامن دار

معمولا در ساعت‌های لاکچری و گران قیمت از این نوع قفل ساعت استفاده می‌شود، چراکه طراحی آن به گونه‌ای است که باز شدن ناگهانی آن غیرممکن است؛ البته در ساعت‌هایی که مخصوص غواصی هستند یا ساعت‌های خلبانی نیز از این قفل استفاده می‌شود.

 

قفل سه تکه بدون دکمه

 

قفل سه تکه بدون دکمه

و اما آخرین مدل قفل ساعت که قرار است در راهنمای خرید ساعت با آن آشنا شوید، قفل سه تکه بدون دکمه است؛ این قفل نیز مانند قفل پروانه‌ای بدون دکمه که در بالا با آن آشنا شدید، هیچ دکمه‌ای ندارد و با فشار بسته شده و با کشیده شدن از یک طرف باز می‌شود؛ بنابراین امنیت خیلی بالایی ندارد و به همین دلیل هم در ساعت‌های بند استیل ارزان قیمت استفاده می‌شود.

پیشنهاد ما به شما این است که ساعت مچی که از قفل سه تکه بدون دکمه یا قفل پروانه‌ای بدون دکمه برخوردار است را به این دلیل که ممکن است قفل آن باز شده و از دستتان بیافتد خریداری نکنید.

 

قفل‌های منفصل (غیر پیوسته)

 

اکنون که با انواع مدل‌های قفل پیوسته آشنا شدید به سراغ آشنایی با انواع قفل‌های غیر پیوسته یا منفصل می‌رویم. همانطور که از نام قفل‌های غیر پیوسته پیداست، این مدل قفل‌ها به صورت کامل باز شده و از بند ساعت جدا می‎شوند و درنهایت بند ساعت را به دو بخش مجزا از یکدیگر تقسیم می‌کنند. قفل‌های منفصل شامل سه مدل هستند، به گونه‌ای که یا از نوع سگکی ساده (کمربندی) هستند یا کلیپسی و جواهری که در ادامه با تک تک آن‌ها و ویژگی‌هایشان آشنا خواهید شد.

 

قفل سگکی ساده یا کمربندی

 

قفل سگکی ساده یا کمربندی

یکی از پراستفاده‌ترین قفل‌های غیر پیوسته که قرار است در راهنمای خرید ساعت با آن آشنا شوید، قفل سگکی ساده یا کمربندی است که تنها بر روی ساعت‌هایی با بند چرمی یا بند پلاستیکی (رابر) مورد استفاده قرار می‌گیرد. دلیل محبوبیت این قفل، قیمت ارزان، ساخت ساده و همچنین امکان تنظیم بند ساعت در سایزهای مختلف است. توجه داشته باشید که در ساعت‌های غیر اصل و غیر اورجینال اولین چیزی که دچار آسیب‌دیدگی می‌شود، قفل سگکی یا کمربندی است، به گونه‌ای که با تعریق یا نفوذ رطوبت به ساعت مچی، رنگ قفل کمربندی آن از بین خواهد رفت؛ بنابراین باید هنگام خرید ساعت به اورجینال بودن آن توجه کنید.

 

 

قفل کلیپسی

 

قفل کلیپسی

در آن دسته از ساعت‌هایی که بند استیل حصیری دارند از قفل کلیپسی استفاده می‌شود که می‌توان آن را یکی از زیرمجموعه‌های قفل سگکی دانست، چون مانند قفل کمربندی امکان تنظیم بند ساعت در سایزهای مختلف را به کاربر می‌دهد.

 

قفل جواهری

 

قفل جواهری

در آن دسته از ساعت‌های زنانه که از ظرافت خاصی برخوردار هستند از قفلی به نام قفل جواهری استفاده می‌شود؛ دلیل اینکه نام این قفل را قفل جواهری گذاشته‌اند استفاده از آن در دستبندها و جواهرات است. قفل جواهری از دو بخش اصلی تشکیل شده است، به گونه‌ای که دارای یک ضامن در یک سمت و یک حفره در سمتی دیگر است و با قرار گرفتن ضامن درون حفره، بسته می‌شود و تنها با بالا کشیدن ضامن باز می‌شود.

 

در این راهنمای خرید ساعت، به تمامی مشخصات ظاهری که باید هنگام خرید ساعت مچی به آن توجه کنید اشاره کردیم از سبک کلی طراحی ساعت‌ها (کلاسیک، اسپرت و فشن) گرفته تا سبک طراحی صفحه ساعت (اسکلتون، صدفی، مینیمال و قلب باز)، انواع بند ساعت (بند چرمی، فلزی، استیل، سرامیکی، لاستیکی (رابر) و پارچه‌ای) و انواع قفل ساعت (قفل‌های پیوسته و غیر پیوسته).

اما برای اینکه با تمامی مشخصات فنی و مهم‌ترین امکانات ساعت مچی نیز آشنا شوید، به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله "راهنمای خرید ساعت از نظر مشخصات فنی" که لینک آن را در ابتدای این مطلب قرار دادیم نیز مطالعه کنید.

 

مطالب مرتبط