آخرین بروز رسانی قیمت ها 1401/05/24 دوشنبه
سبد خرید

ساعت مچی، از صبح که بیدار می‌شویم و به سر کار می‌رویم تا شب که به خانه برمی‌گردیم، همراه ماست و در این همراهی به این دلیل که دائما با پوست دست و تعریق آن در تماس است؛ از طرفی هم دائما بر روی سطوح مختلفی مانند میز قرار می‌گیرد به مرور زمان جرم گرفته و شفافیت خود را از دست می‌دهد.

خوشبختانه می‌توان با تمیز کردن شیشه و بند ساعت دوباره آن را مانند روز اول زیبا و درخشان کرد. منتهی نکته حائز اهمیتی که درخصوص تمیز کردن ساعت مچی وجود دارد این است که ساعت مچی‌های مختلف دارای بند‌هایی با جنس‌های مختلف از بند چرمی گرفته تا بند فلزی، استیل، سرامیکی، پلاستیکی و پارچه‌ای هستند و روش تمیز کردن هر کدام با دیگری متفاوت است؛ به همین دلیل تصمیم داریم ضمن آموزش نحوه تمیز کردن شیشه ساعت، شما را با انواع روش‌ های تمیز کردن بند ساعت متناسب با جنس‌های مختلف آن آشنا کنیم. اگر دوست دارید انواع روش های تمیز کردن ساعت مچی را یاد بگیرید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

 

 

چگونه باید شیشه ساعت را تمیز کنیم؟

 

تمیز کردن شیشه ساعت

در اولین گام از تمیز کردن ساعت مچی به سراغ تمیز کردن شیشه آن می‌رویم. شما برای تمیز کردن شیشه ساعت مچی دو راه دارید که یکی استفاده از شیشه‌شور و دیگری استفاده از سرکه است؛ به گونه‌ای که می‌توانید مقداری شیشه‌شور را بر روی دستمال میکروفایبر اسپری کنید و بر روی شیشه ساعت مچی خود بکشید. اگر هم در خانه ماده شیشه‌شور ندارید، می‌توانید مقداری سرکه بر روی دستمال میکروفایبر اسپری کنید و سپس آن را بر روی شیشه ساعت خود بکشید؛ اسپری کردن هر دوی این ماده‌ها شیشه ساعت شما را برق می‌اندازد و مانند روز اول آن را شفاف می‌کند.

توجه داشته باشید که منظور از دستمال میکروفایبر همان دستمال نرمی است که هنگام خرید عینک در جا عینکی به شما داده می‌شود. اصرار ما برای استفاده از دستمال میکروفایبر جهت تمیز کردن شیشه ساعت، به این دلیل است که این جنس دستمال موجب بروز هیچ خط و خشی بر روی شیشه ساعت شما نمی‌شود. پس از اینکه با استفاده از یکی از دو روشی که به آن اشاره کردیم شیشه ساعت مچی خود را تمیز کردید، نوبت به دیگر روش های تمیز کردن ساعت درخصوص انواع بندهای ساعت مچی است که در ادامه به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

 

چگونه باید بند ساعت را تمیز کنیم؟

 

تمیز کردن بند ساعت

همانطور که می‌دانید ساعت‌های مچی دارای بندهایی از جنس‌های مختلف هستند از بند چرمی گرفته تا بند فلزی، استیل، سرامیکی، پلاستیکی و پارچه‌ای که تمیز کردن هر یک از این بندها متناسب با جنسی که دارند به روش‌های مختلفی انجام می‌گیرد؛ به همین دلیل تصمیم داریم در ادامه این مطلب شما را با انواع روش های تمیز کردن ساعت براساس جنس بندی که دارد آشنا کنیم.

 

نحوه تمیز کردن بند چرمی

 

تمیز کردن بند چرمی

1. اولین کاری که باید برای تمیز کردن بند چرمی ساعت مچی مانند هر بند دیگری انجام دهید این است که بند ساعت را از آن جدا کنید. جدا کردن بند ساعت از آن مزایای زیادی دارد: اول از همه اگر ساعت شما ضد آب نباشد، با جدا کردن بند ساعت، هیچ آسیبی به آن وارد نخواهد شد و هیچ رطوبتی در حین تمیز کردن بند ساعت وارد آن نخواد شد؛ از طرفی هم می‌توانید تمامی بخش‌های بند ساعت و جزئیات آن را به خوبی تمیز کنید. پس اول از همه بند ساعت را از آن جدا کنید.

2. بعد از جدا کردن بند ساعت به سراغ دومین روش از روش های تمیز کردن ساعت بروید و از یک دستمال میکروفایبر (دستمال عینک) که هم خشک باشد و هم تمیز برای تمیز کردن گرد و غبار و لکه‌های چربی روی بند ساعت استفاده کنید.

3. بهترین ماده برای تمیز کردن بند چرمی صابون است اما چگونه باید با استفاده از صابون بند چرمی را تمیز کرد؟. در این مرحله باز هم به یک پارچه میکروفایبر نیاز دارید، به گونه‌ای که باید یک تکه کوچک از صابون را برش دهید و در یک دستمال میکروفایبر نم‌دار قرار دهید. سپس دستمال را با حرکات دایره‌ای شکل، درون و بیرون بند چرمی بکشید و به خوبی آن را تمیز کنید.

4. حالا از پارچه میکروفایبر نم‌دار دیگری برای پاک کردن کف صابون به جا مانده در داخل و خارج بند چرمی استفاده کنید.

5. پس از پاک کردن کف‌ صابون به جا مانده بر روی بند چرمی، از یک پارچه میکروفایبر خشک برای خشک کردن کامل بند چرمی استفاده کنید.

 

نکات حائز اهمیت برای تمیز کردن بند چرمی ساعت:

 

1. اولین مسئله‌ای که باید در استفاده از روش های تمیز کردن ساعت مچی به آن توجه داشته باشید این است که نباید به هیچ‌وجه بند چرمی را مستقیما زیر آب بگیرید، چراکه برخورد مستقیم آب با بند چرمی موجب از بین رفتن بافت آن می‌شود؛ علاوه‌بر این از طرفی دستمال میکروفایبری که برای تمیز کردن بند چرمی استفاده می‌کنید، نباید خیلی خیس باشد و تنها باید کمی نم داشته باشد تا به بافت بند چرمی آسیب وارد نکند.

2. دومین نکته‌ای که باید هنگام تمیز کردن بند چرمی ساعت به آن توجه کنید این است که اگر بعد از اینکه بند چرمی ساعتتان را تمیز کردید، بوی صابون گرفته بود، می‌توانید از یک کاندیشنر یا خوش‌بو‌کننده چرم برای از بین بردن بوی صابون آن استفاده کنید؛ به گونه‌ای که می‌توانید مقداری از کاندیشنر یا خوش‌بوکننده چرم را بر روی دستمال میکروفایبر خشک اسپری کنید و آن را در داخل و خارج بند چرمی ساعت خود بکشید؛ اگر این کار را چندین مرتبه انجام دهید، می‌بینید که بوی صابون به طور کامل از روی بند ساعت شما رفته است.

 

نحوه تمیز کردن بند فلزی

 

تمیز کردن بند فلزی

1. در دومین روش از روش های تمیز کردن ساعت مچی، می‌رسیم به تمیز کردن بند فلزی ساعت که تفاوت آن با بند استیل این است که امکان زنگ‌زدگی آن وجود دارد؛ بنابراین باید نهایت دقت خود را در تمیز کردن این نوع بند ساعت به خرج دهید تا آسیبی به آن وارد نکنید. در اولین مرحله بهتر است بند فلزی را از ساعت خود جدا کنید، چراکه در ساعت‌هایی با بند فلزی، خبری از ویژگی ضد آب بودن نیست.

2. حالا از یک دستمال کاغذی یا یک دستمال میکروفایبر که نرم است و هیچ خط و خشی بر روی بند ساعت شما نمی‌اندازد برای تمیز کردن گرد و غبار یا چربی‌های موجود بر روی بند ساعت استفاده کنید.

3. از آن‌جایی که امکان زنگ زدن بند فلزی ساعت وجود دارد، بهتر است بدون اینکه از دستمال خیلی خیس یا مواد شوینده‌‌ای مانند صابون استفاده کنید این نوع بند را تمیز کنید اما چگونه؟. یک دستمال میکروفایبر را کمی نم‌دار کنید و یک خلال دندان بردارید. حالا سر خلال دندان را در بین دستمال میکروفایبر قرار دهید و سعی کنید با استفاده از آن شکاف‌های بند فلزی را از گرد و غبار پاک کنید.

4. درنهایت نیز با استفاده از یک دستمال کاغذی خشک یا دستمال میکروفایبر خشک، رطوبت کمی که بر روی بند فلزی و شکاف‌های آن وجود دارد را مجددا با قرار دادن یک خلال دندان بین دستمال خشک کنید تا خدایی نکرده دچار زنگ‌زدگی نشود.

 

نکات حائز اهمیت برای تمیز کردن بند فلزی ساعت:

 

همانطور که در روش های تمیز کردن ساعت درخصوص بند فلزی اشاره کردیم امکان زنگ زدن این نوع بند وجود دارد؛ با این وجود باید برای تمیز کردن این بند از تماس مستقیم آن با آب یا دستمال خیس خودداری کنید.

 

نحوه تمیز کردن بند استیل

 

تمیز کردن بند استیل

1. اولین مرحله از تمیز کردن بند استیل مانند تمیز کردن هر بند دیگری که در این مطلب آموزش داده‌ایم، جدا کردن بند از ساعت است تا اگر ساعت مچی شما ضد آب نبود دچار مشکل نشود؛ از طرفی هم بتوانید تمام بخش‌ها و جزئیات آن را به خوبی تمیز کنید.

2. بعد از اینکه بند استیل را از ساعت مچی خود جدا کردید، با خیال راحت از این نظر که بند استیل کاملا ضد زنگ است، می‌توانید آن را درون کاسه‌ای با آب ولرم بخوابانید و برای نتیجه بهتر یک قطره صابون ضد باکتریایی به آب اضافه کنید و چند دقیقه منتظر بمانید.

3. در این مرحله از روش های تمیز کردن ساعت، بعد از چند دقیقه که بند استیل را درون آب قرار دادید، می‌توانید برای تمیز کردن مواد چربی که بین شکاف‌های آن قرار دارد و براق کردن بند استیل ساعت از مسواک خیلی نرم و صابون استفاده کنید. به گونه‌ای که مسواک را بر روی صابون بمالید و آن را به آرامی بر در لابه‌لای شکاف‌های بند استیل بکشید.

4. بعد از استفاده از مسواک و صابون برای تمیز کردن شکاف‌های بند استیل، نوبت به شستشوی نهایی بند استیل است که در این مرحله می‌توانید بند استیل را در زیر آب بگیرید و بشویید.

5. بعد از آبکشی نهایی بند استیل می‌توانید از یک دستمال میکروفایبر برای خشک کردن آن استفاده کنید و مجددا آن را به ساعت مچی خود متصل کرده و از شفافیت دوباره آن لذت ببرید.

 

نکات حائز اهمیت برای تمیز کردن بند استیل ساعت:

 

1. توجه داشته باشید که برای تمیز کردن بند استیل به آب ولرم نیاز دارید نه آب جوش یا بخار؛ چراکه واشرهای ساعت در اثر نوسان دما دچار انقباض می‌شوند و همین مسئله موجب می‌شود که آب نفوذ کرده در واشرهای ساعت به مرور زمان به خود ساعت نفوذ کند و اجزای آن را از کار بیاندازند.

2. همانطور که در روش های تمیز کردن ساعت درخصوص بند استیل توضیح دادیم، شما برای تمیز کردن شکاف‌های این بند به مسواک و صابون نیاز دارید. منتهی مسواکی که از آن استفاده می‌کنید باید به قدری نرم باشد که هیچ خط و خشی را بر روی بند استیل ساعت شما ایجاد نکند.

3. از آن‌جایی که برخی از فروشندگان ساعت مچی، ساعت استیل فیک را به جای ساعت مچی استیل اورجینال به مشتریان می‌فروشند، باید قبل از تمیز کردن بند ساعت خود از استیل بودن واقعی آن اطمینان حاصل کنید؛ چراکه اگر بند ساعت مچی شما از استیل واقعی نباشد به دلیل تماس پیدا کردن با آب، دچار زنگ‌زدگی خواهد شد.

 

 

نحوه تمیز کردن بند سرامیکی

 

تمیز کردن بند سرامیکی

بعد از اینکه بند سرامیکی را از ساعت خود جدا کردید دو راه برای تمیز کردن آن دارید که در ادامه به هر یک از آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

روش اول: اولین روش برای تمیز کردن بند سرامیکی این است که آن را مانند بند استیل تمیز کنید، چراکه این نوع بند مانند بند استیل زنگ نمی‌زند. بنابراین می‌توانید بعد از جدا کردن بند سرامیکی از ساعت آن را درون کاسه‌ای از آب ولرم بخوابانید. سپس شکاف‌های آن را با استفاده از مسواک خیلی نرمی که به صابون آغشته شده باشد، تمیز کنید. درنهایت نیز پس از آبکشی بند سرامیکی آن را با دستمال کاغذی یا دستمال میکروفایبر خشک کنید.

روش دوم: دومین روش از روش‌ های تمیز کردن ساعت مچی که بند آن سرامیکی می‌باشد این است که از شیشه‌شور کمک بگیرید. به گونه‌ای که شما می‌توانید بعد از جدا کردن بند سرامیکی از ساعت، مقداری شیشه‌شور را بر روی دستمال میکروفایبر اسپری کنید و دستمال را در داخل و خارج بند سرامیکی بکشید. سپس خلال دندان را درون دستمال میکروفایبر نم‌دار بپیچید و بین شکاف‌های این بند را تمیز کنید. درنهایت نیز بند سرامیکی را با یک دستمال کاغذی یا دستمال میکروفایبر خشک کنید.

 

نکات حائز اهمیت برای تمیز کردن بند سرامیکی:

 

1. توجه داشته باشید که برای آن دسته از بندهایی که ضد زنگ هستند و هیچ مشکلی در تماس مستقیم آب با آن‌ها پیش نمی‌آید مانند: بند استیل و بند سرامیکی، روش خواباندن بند در ظرفی از آب به تمیز شدن شکاف‌های بند کمک بیشتری می‌کند. بنابراین اگر برای تمیز کردن بند سرامیکی از روش اول استفاده کنید و این بند را مانند بند استیل تمیز کنید، مطمئنا کارسازتر خواهد بود.

2. درصورتی که از روش اول برای تمیز کردن بند سرامیکی ساعت خود استفاده می‌کنید، فراموش نکنید که بند سرامیکی را در آب ولرم بخوابانید نه آب داغ و از مسواک خیلی نرم برای تمیز کردن شکاف‌های آن استفاده کنید.

 

نحوه تمیز کردن بند پلاستیکی

 

تمیز کردن بند سیلیکونی

روش اول: بندهای سیلیکونی و پلی اورتان همگی جزو بندهای پلاستیکی به شمار می‌آیند که نحوه تمیز کردنشان با یکدیگر یکسان است. برای تمیز کردن بند ساعت سیلیکونی یا تمیز کردن بند ساعت پلاستیکی، ابتدا باید بند ساعت را از آن جدا کنید. سپس یک مسواک خیلی نرم بردارید و مقداری خمیر دندان بر روی آن بمالید. سپس مسواک را به صورت دایره‌ای شکل در داخل و خارج بند پلاستیکی بکشید و با خیال راحت بند سیلیکونی را در زیر آب بگیرید و بشویید. درنهایت نیز بند سیلیکونی را با یک پارچه نرم که پرز نمی‌دهد مانند پارچه میکروفایبر خشک کنید.

روش دوم: دومین روش از روش های تمیز کردن ساعت جهت تمیز کردن بند پلاستیکی، مانند تمیز کردن بند استیل و سرامیکی است. به گونه‌ای که می‌توانید بند پلاستیکی را درون ظرفی از آب ولرم بخوابانید و با مسواک نرمی که به صابون آغشته شده است آن را بشویید. درنهایت نیز بند سیلیکونی را زیر آب بگیرید و با دستمال نرم خشک کنید.

روش سوم: اگر در جایی هستید که به خمیر دندان، مسواک و صابون دسترسی ندارید می‌توانید با الکل بند پلاستیکی ساعت خود را تمیز کنید. تنها کافیست که مقداری الکل بر روی دستمالی نرم اسپری کنید و آن را بر روی بند سیلیکونی ساعت خود بکشید و شاهد تمیز شدن فوق‌العاده آن باشید. با این روش دیگر نیازی نیست که بند ساعت خود را از آن جدا کنید.

 

نکات حائز اهمیت برای تمیز کردن بند پلاستیکی یا سیلیکونی:

 

1. توجه داشته باشید که اگر قرار است از الکل برای تمیز کردن بند پلاستیکی ساعت خود استفاده کنید، حتما الکلی با درصد پایین را برای این کار انتخاب کنید تا از خرابی بند ساعت خود جلوگیری کنید.

2. اگر هم قرار است از مسواک و خمیر دندان یا مسواک و صابون برای تمیز کردن بند پلاستیکی ساعت خود استفاده کنید، حتما مسواک نرمی انتخاب کنید تا از بروز خط و خش بر روی بند ساعت خود جلوگیری کنید.

 

نحوه تمیز کردن بند پارچه‌ای

 

تمیز کردن بند برزنتی

روش اول: بندهای برزنتی، ناتو، زولو و پرلون همگی جزو بندهای پارچه‌ای به حساب می‌آیند که روش تمیز کردنشان یکسان است. منتهی دو روش برای تمیز کردن بند پارچه‌ای وجود که اولین روش از روش های تمیز کردن ساعت با این بند، استفاده از محلول آب و مایع است. به گونه‌ای که می‌توانید بند پارچه‌ای یا برزنتی ساعت خود را از آن جدا کرده و درون ظرفی از محلول آب و مایع قرار دهید. مهم نیست مایعی که درون ظرف آب می‌ریزید مایع ظرفشویی باشد یا دستشویی یا حتی شامپو. پس از اینکه بند پارچه‌ای را درون محلول آب و مایع قرار دادید اجازه دهید 15 دقیقه خیس بخورد و پس از آن با مسواک روی بند بکشید تا خیلی خوب تمیز شود. حالا می‌توانید بند برزنتی را زیر آب بشویید و آن را در محل خشکی قرار دهید تا به صورت طبیعی خشک شود.

روش دوم: دومین روش برای تمیز کردن بند برزنتی ساعت این است که آن را در ماشین لباسشویی بیندازید. چراکه جنس این بند مانند جنس لباس‌های شما از نوعی پارچه است، بنابراین می‌توانید آن را در ماشین لباسشویی بیندازید تا با لباس‌هایتان شسته شود. سپس آن را از ماشین لباسشویی بیرون بیاورید و در محلی خشک قرار دهید تا به طور طبیعی خشک شود.

 

نکات حائز اهمیت برای تمیز کردن بند پارچه‌ای یا برزنتی:

 

1. توجه داشته باشید که بعد از شستن بند پارچه‌ای یا برزنتی نیازی نیست آن را زیر آفتاب بیندازید یا با سشوار به جان آن بیفتید تا خشک شود؛ چراکه هر دوی این کارها باعث تبخیر زود آب درون بند پارچه‌ای شده و درنهایت باعث سفت و زمخت شدن آن می‌شود. تنها کافیست که این بند را در محل خشکی قرار دهید تا خودش به صورت طبیعی خشک شود.

2. اگر برای تمیز کردن بند برزنتی قصد دارید آن را درون ماشین لباسشویی بیندازید، حتما قبل از انجام این کار بند ساعت خود را به دلیل داشتن قطعه فلزی درون یک کیسه پارچه‌ای که بسته شود یا جوراب قرار دهید.

 

در این مطلب سعی کردیم انواع روش های تمیز کردن ساعت از نحوه تمیز کردن شیشه ساعت گرفته تا نحوه تمیز کردن انواع بندهای ساعت (چرمی، فلزی، استیل، سرامیکی، پلاستیکی و پارچه‌ای) را به شما آموزش دهیم. شما می‌توانید متناسب با جنس بند ساعتتان، قسمتی که مرتبط با جنس بند ساعت شما است را مطالعه کرده و براساس روش‌های متعددی که برای تمیز کردن هر بند ساعتی در این مقاله ارائه داده‌ایم، به راحتی شیشه و بند ساعت مچی خود را بدون اینکه کوچک‌ترین آسیبی به آن وارد شود تمیز کنید.

مطالب مرتبط